- içerikler

Yüksek Kan Basıncına Neden Olan Besinler

Yüksek kan basıncı problemi, dünya genelinde 1 milyardan fazla insanda görülmektedir.  Yeterli sebze ve meyve tüketmemenin bir sonucu olarak vücutta tuz oranı yükselir ve potasyum oranı düşer. Bu nedenle yüksek kan basıncı problemi meydana gelir. Yüksek kan basıncını düşürmenin en etkili yolu, tuz ve yağ tüketimini azaltmak ve insan vücudu için faydalı, taze sebze ve meyve tüketmektir.

Yüksek kan basıncı sorunu ile mücadele eden kişilerin özellikle tüketmemesi gereken bazı besinler vardır. Bu besinleri öğünlerinizden çıkarmak, kan basıncınızın dengelenmesine yardımcı olur.

Turşu

Turşular düşük yağlı ve düşük kalorili besinlerdir. Özellikle K vitamini açısından zengin olan turşular, yüksek kan basıncına sahip kişilerin tüketmemesi gereken besinlerin başında gelir. Turşuların içinde yüksek oranda tuz bulunduğu için turşu tüketimi, yüksek kan basıncını arttırır.

Lahana Turşusu

Lahana turşusu C vitamini, K vitamini, demir ve lifler içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak lahana turşusunun sadece yarım su bardağı, 460 miligram tuz içerir. Bu oran, günlük tuz ihtiyacımızın yüzde 19’una denktir. Bu yüzden yüksek kan basıncı problemi yaşayan kişiler, lahana turşusunu dikkatlice tüketmeliler.

Tam Yağlı Süt

Bir bardak tam yağlı sütün içinde 8 gram yağ bulunur. Yüksek kan basıncı problemi yaşıyorsanız tam yağlı süt tüketiminden kaçınmalısınız. Bunun yerine yağsız süt tüketmeye özen göstermelisiniz.

Alkol

Alkol tüketimi, kan basıncının yükselmesine neden olur ve kan damarlarına zarar verir. Yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin alkol tüketiminden tamamen uzak durmaları veya alkollü içecekleri dikkatlice tüketmeleri gerekir. Yüksek kan basıncı problemi yaşayan 65 yaş üstü erkeklerde günde 1 bardak, 65 yaş altı erkeklerde günde 2 bardak, kadınlarda ise günde 1 bardak alkollü içecek tüketimine izin verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir