- içerikler

Stres Beyni Öldürüyor Mu?

Stres beyni öldürüyor düşüncesi her ne kadar abartılı bir cümle gibi görünse de aslında bu alanda yapılan son araştırmalar, bunun hiç de abartılı bir yaklaşım olmadığını göstermektedir. Çağımızda hemen hemen herkesin kaçınılmaz bir şekilde maruz kaldığı stres, belki de dünya tarihinin en büyük salgını olmak üzeredir.

İnsanın yaşadığı ve kaçınması da gün geçtikçe daha zor hale stresin insan beyni üzerinde negatif etkilerinin olması, bilim dünyasının dikkatini çekmiş olsa gerek, bu alanda birçok yeni araştırmanın yapılmasının önünü açmıştır. Bu araştırmalardan en önemli olanlarından biri ise Ohio Eyalet Üniversitesi tarafından fareler üzerinde yapılan yapılmış olan bir araştırmadır.

Stres beyni öldürüyor yaklaşımının doğruluğu bir grup farenin kafesine daha saldırgan farelerin koyulmasının ardından bu farelerin beyinlerinde ortaya çıkan bazı farklılıklar neticesinde kanıtlanmıştır. 6 gün süresince yoğun strese maruz kalan farelerin daha önce kolay bir şekilde çıktıkları labirentten, yollarını bulamayarak, çıkamadıkları görülmüştür. Farelerde 4 hafta boyunca devam eden bu hafıza sorununu, araştırmayı yürüten ekip bir sosyal sakınma olarak değerlendirmiş ve bu durumu bir depresyon belirtisi olarak yorumlamışlardır.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, farelerin beyinlerini incelediklerinde farelerin beyinlerindeki hippokampus adlı hafıza ve yön bulmadan sorumlu bölgenin stresten etkilendiğini fark etmişlerdir. Farenin beynindeki bir diğer değişiklik ise bağışıklık sistemindeki makrofajların, beynin hippokampus bölgesine toplanarak beynin gelişimini engellemesi durumudur. Farenin beyninde meydana gelen bu değişimleri uzmanlar, farenin yaşadığı stresten dolayı bağışıklık sisteminin kendi beynine saldırması durumu olarak açıklamakta ve bu durumun farenin beyninde bir iltihaplanmaya da neden olduğunu aktarmışlardır. Bu araştırmadan yola çıkan uzmanlar, stresin beyindeki etkilerinin esasında beyinde oluşan iltihaplanmadan kaynaklanabileceği sonucuna varmışlardır. Bu da bu konu üzerinde çalışan birçok araştırmacıda, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızları bağışlık sistemine odaklanan tedavi yöntemleriyle düzeltebilecekleri yönünde bir düşüncenin oluşmasına neden olmuştur.

Stresle başa çıkabilmek için siz de http://www.medyumermishoca.com/ sitesini ziyaret ederek çeşitli dualardan yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir