- içerikler

Sağlıklı Yaşam İçin Yoğurt

Düzenli olarak tüketildiğinde yoğurdun sağlığa birçok faydası vardır. Sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelen bu besin, kalp krizi geçirme riskini düşürür, obezite ve kemik erimesini önler.

Yoğurt Nedir?

Popüler süt ürünlerinden biri olan yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonu ile meydana gelen bir besindir.

Yoğurt yapımında kullanılan bakteri, “yoğurt kültürü” olarak da bilinir. Bu bakteri, sütün içindeki doğal şeker olan laktozu fermente ederek sütü, yoğurda dönüştürür. Bu işlem, laktik asit adı verilen bir madde üretir. Bu madde, aynı zamanda sütün kesilmesini sağlayarak yoğurda kendine özgü tadı ve dokuyu verir. Ayrıca sağlığınız için steroid de satın alıp tüketebilirsiniz.

Yoğurt, her çeşit sütten yapılabilir. Renklendirici ve tatlandırıcı içermeyen yoğurdun rengi beyaz, tadı ekşi olur. Piyasada satılan yoğurtlarda, şeker başta olmak üzere birçok katkı maddesi bulunur. Katkı maddesi içermeyen yoğurt ise sağlık açısından çok yararlıdır.

Sağlıklı Yaşam için Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun faydaları denilince akla, öncelikle diş ve kemik sağlığı gelir. Yoğurdun faydalarıkonusunda yapılmış çalışmalarda, yoğurdun dişleri ve kemikleri, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu neredeyse bütün maddeleri içeren yoğurdun, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı vücudumuzu koruduğu kanıtlanmıştır.

Besin maddeleri açısından zengindir.

Sağlıklı yaşam için her gün tüketilmesi gereken yoğurdun, en fazla kalsiyum içeren besinlerin başında geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Dişlerimizin ve kemiklerimizin sağlığı için çok önemli bir madde olan bu mineralin en fazla bulunduğu besinlerden biri yoğurttur. Bir bardak yoğurt, günlük kalsiyum ihtiyacımızın yarısını karşılar.

B vitaminleri açısından çok zengin bir besin olan yoğurtta, özellikle yüksek oranda B2 ve B12 vitamini bulunur. Fosfor, magnezyum ve potasyum açısından da zengindir. Tüm bu mineraller, metabolizmayı güçlendiren, kan basıncını dengeleyen, kemik sağlığını koruyan temel minerallerdir.

Yüksek oranda protein içerir.

200 gram yoğurtta, 12 gram protein bulunmaktadır.

Protein, metabolizmayı destekleyen, enerji seviyelerini yükselten bir maddedir. Yeterli oranda protein almak, iştahın düzenlenmesinde önemlidir. Aynı zamanda, protein, tokluk hormonlarının üretimini de arttırır. Bu yüzden yoğurdun düzenli olarak tüketilmesi, kilo vermeye yardımcı olur.

Sindirim sistemini güçlendirir.

İnsan sağlığına faydalı bakteriler içeren yoğurtta bulunan bifido bakterisi ve laktobasillus adı verilen bazı probiyotiklerin, hassas bağırsak sendromu hastalığının belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Probiyotikler, vücuttaki iltihabı azaltarak birçok sağlık problemine karşı bedeni korur. Magnezyum, selenyum ve çinko açısından zengin bir besin olan yoğurt, bağışıklık sisteminin korunmasında en önemli besin kaynaklarından biridir.

Detaylar İçin: https://steroidsp.org/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir