- içerikler

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi, günlük olarak herkeste görülür. Sağlıklı kişilerin de, her gün belirli miktarlarda saçları dökülür ancak sağlıksız vücut ve saçlara sahip kişilerde bu miktar artar. Saç dökülmesi, birçok farklı sebepten kaynaklanabilir.

saç dökülmesinin nedenleri saç neden dökülür saç dökülmesine karşıSaç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Saç dökülmesi, beslenme bozuklukları, hormonal özellikler, genetik faktörler, kazalar, stres, bazı ilaç tedavileri ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak, saç miktarının azalmasıdır. Derecesi, sebebine göre kişiden kişiye farklılık gösterir. Sağlıklı insanlarda saç dökülmesi belirli bir süre devam edebilir. 3 aydan daha fazla süren ve bir yıl içerisinde ara ara tekrarlayan saç dökülmeleri, ciddiye alınması gereken bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Tedavi için, saç dökülmesinin nedenleri iyi bilinmelidir. Basit sebeplerden kaynaklanan dökülmeler, düzenli ve sağlıklı beslenme, stresten uzak durma ve sigarayı bırakma gibi önlemlerle giderilebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi neden olur? sorusu, herkesin cevabını merak ettiği bir sorudur. Aslında her saç telinin, 4 yıl kadar normal bir yaşam süresi vardır. Bu süre sonunda saçın dökülmesi normal kabul edilir. Yani günde 50 tel saç dökülmesi, herkes için normaldir. Ancak, bu miktarın çok daha fazla üzerinde bir dökülme varsa, ciddiye alınması gereken bir durum var demektir. Bayan ve erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri farklıdır. Hangi sebebe bağlı olarak oluşuraa olsun, kişinin psikolojisini olumsuz etkiler, özgüven duygusunu sarsar ve içine kapanmasına sebep olur. Saç dökülmesinin şiddeti, sebebine göre değişiklik göstermektedir.

Bitkisel tedaviler ve beslenme düzeninde yapılacak değişikliklerle saç dökülmesi önlenebilir ancak artarak devam eden dökülmelerde tıbbi tedaviye gerek duyulabilir. Öncelikle, dökülmenin sebebi ortaya çıkarılır ve o yönde bir tedavi uygulanır. Sonrasında, ileri teknolojik yöntemlerle saç ekim tedavileri uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir