- içerikler

Osteoartrit için Doğal Tedavi: Glukozamin Sülfat

Ağrılı bir hastalık olan artrit, eklem travması sonucunda ve yetersiz beslenmeden ötürü oluşan bir hastalıktır. Genellikle tek bir eklem yerinde başlayan artrit, ilerledikçe bedenin tüm eklem yerlerinde görülür.

Osteoartrit, ileri derecede artrit hastalığıdır ve yaşlılık artriti olarak da adlandırılır. Osteoartrit, iki kemiğin birleşme yerinde meydana gelir. Eklem olarak adlandırdığımız bu bölüm, özel bir kıkırdakla kaplanmıştır. Yaşlandıkça bu kıkırdak aşınmaya başlar.

Vücudumuz genellikle kimyasal maddeler üreterek yıpranmaya karşı kemiklerimizi ve kıkırdak yapımızı korur. Ancak bazen bedenimiz yeterince kimyasal madde üretemez ve kıkırdağın üst tabakası incelebilir veya bozulmaya uğrayabilir. Kıkırdağın yapısı bozulduğunda ise artrit oluşur.

Artritin Belirtileri

Artritin en yaygın ilk belirtisi eklemlerde meydana gelen sertleşmedir. Hastalık ilerledikçe ağrı başlar. İleri evrelerde eklemleri ağrıdan dolayı hareket ettirmek imkânsız hale gelir. Röntgende, eklemlerin inceldiği ve bozulmaya uğradığı görülür.

Artritin Doğal Tedavisi

Artrit, ağrı kesiciler ve iltihap giderici tıbbi ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılan bir hastalıktır. Artritin doğal bir tedavi çözümü de vardır ve bu çözüm, yıllardır kullanılmaktadır. Bu doğal tedavi çözümü glukozamin sülfat’tır.

Glukozamin sülfat, bedenimizin, eklemlerin sağlığı için ürettiği bir maddedir. Bu madde, vücudumuzda eklemlerin kıkırdak yapısında kullanılır. Vücudumuz doğal olarak bu maddeyi üretse de bazen eklemlerimizin birinde meydana gelen travma, bedenimizin bu maddeyi yeterli oranda üretememesine neden olur.

2006 yılında yapılmış bir çalışmada 1,600 adet diz eklemlerinde artriti olan hastalara glukozamin ve chondroitin verildikten sonra ağrıların kaybolduğu görülmüştür.

2009 yılında yapılmış bir başka çalışmada, 60 artritli hasta 2 gruba ayrılarak, ilk gruba günde 1500 mg glukozamin sülfat, diğer gruba plasebo verilmiştir.  12 hafta sonunda plasebo verilen hastalarda hiçbir iyileşme belirtisi görülmezken, glukozamin sülfat verilen hastaların ağrıları kaybolmuş, eklemlerdeki sertlikte belirgin ölçüde iyileşme görülmüştür.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda, glukozamin sülfat takviyesi alan hastalarda ilk kullanımda bile ağrıda azalma, 2-3 ay sonunda ise sertleşmede iyileşme ve hareket ettirilemeyen eklemlerin tekrar hareket kabiliyeti kazandığı tespit edilmiştir.

Artritli hastalar için doğal bir tedavi yöntemi olan bu maddeyi, doktor kontrolünde kullanınız ve satın alacağınız glukozamin sülfatın katkı maddeleri içermeyen, doğal bir ürün olduğuna dikkat ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir