- içerikler

İyi Yaşamak Bir Sanattır..

İyi yaşamak, herkesin öğrenebileceği bir sanattır ve bu sanat, daha etkin ve daha kaliteli bir hayat sürmemize yardımcı olabilir. İyi yaşamanın başlıca unsurları, sağlıklı beslenme ve egzersizdir. Sağlıklı bir diyet programı uygulayarak ve düzenli olarak, her gün egzersiz yaparak, hayat stilimizi değiştirebilir ve daha iyi bir yaşam sürebiliriz.

Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme

Sağlık, iyi yaşamanın başlıca anahtarıdır. Sağlıklı beslenme ise sağlıklı olmanın ve sağlığı korumanın en önemli etkenlerinden biridir. Sağlıklı beslenme, taze sebze ve meyvelerin bolca tüketildiği, vücudumuz için gereken vitamin ve mineralleri içeren bir beslenme biçimidir.

Çiğ Beslenme Diyeti

Çiğ beslenme diyeti, 46 santigrat dereceden fazla ısıtılmayan besinleri kapsayan, taze sebze ve meyveler ile güneşte kurutulmuş besinlerin tüketilmesini temel alan bir beslenme biçimidir. Çiğ beslenme diyeti, insan vücudunun optimal sağlığa ulaşabilmesi için ihtiyaç duyduğu enzimleri, bitkisel gıdaları ve antioksidanları içerir. Son yıllarda epey popüler hale gelen bu diyet, yaşam enerjisiyle dolu bir beslenme diyetidir.

Çiğ beslenme diyetinin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çiğ beslenme diyetinin, kanser gibi ciddi hastalıkları ve kalp krizi geçirme riskini önlediği, son yıllarda yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Aynı zamanda sindirim sistemini güçlendirerek toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olan çiğ beslenme diyetisağlık uzmanlarının özellikle obezite problemi yaşayan kişilere sıklıkla önerdiği bir diyettir.

Egzersiz

Sağlık uzmanlarına göre, günümüzde iyi bir yaşam sürmenin önündeki en büyük tehlikelerden biri, obezite ve fazla kilo problemidir. Obezite ve fazla kilo problemi, vücuttaki organlara zarar vererek hayat kalitesini düşüren ve ömrü kısaltan en büyük etkenlerden biridir. Obezite ve fazla kilo probleminden kurtulmanın en etkili çözümü ise her gün düzenli olarak bir egzersiz programı uygulamaktır.

Egzersiz yapmak, sadece fazla kilolardan kurtulmamızı sağlamaz. Düzenli olarak egzersiz yapmak, aynı zamanda kanseri, kalp krizi geçirme riskini, obezite ve şeker hastalığını da önlemektedir. Egzersiz, hücrelerdeki oksijen miktarını arttırarak kasların ve organların güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda, stresin, anksiyetenin ve depresyonun belirtilerini hafifletir. Egzersiz yapmanın, sinir sistemini kuvvetlendirdiği, yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir